Navigation Menu+

Kiedyś znienawidzone, dziś uwielbiane – gorsety

Opublikowane 22 Mar 2016 przez w Bez kategorii | 0 komentarzy

Jak podaje wiele źródeł gorsety są najstarszym elementem kobiecej garderoby. Jego zadaniem jest wysmuklenie talii i uniesienie biustu. Rodzaj tej bielizny swoje początki miał już w średniowieczu w wieku XIV, jednak największa popularność miał w XVIII wieku. Pierwsze gorsety były najczęściej wbudowywane w suknie lub zakładane na suknie. Z racji, że były to pierwsze gorsety na świecie to ich projekty nie były dopracowane. Można wręcz powiedzieć, że były to prototypy, które z czasem zostaną ulepszone. Gorsety były szyte z materiałów, które nie były w stanie widocznie modelować talii. W średniowieczu przez swój niedopracowany krój były jeszcze wygodną częścią stroju.
Gorsety przez wiele lat przechodziły przemianę nie tylko wizualną (w budowie), ale także zmieniało się ich postrzeganie. W czasach kiedy panowała księżna Katarzyna Medycejska kobiety na jej dworze były wręcz zmuszane do noszenia gorsetów, aby utrzymywać odpowiedni obwód w tali, mianowicie musiało to być równe 13 cali (ok. 33 cm), czyli rozmiar jeszcze mniejszy niż nasze dzisiejsze XS. Gorset w czasach księżnej był zbudowane ze stalowej ramy i bardzo przypominały damską zbroję. W tamtych czasach wyznaczały stan i poziom społeczny każdej kobiety.
Kilka wieków później gorset został unowocześniony przez dodanie fiszbin z materiałów takich jak: drewna, kość słoniowa czy metal. Przez wzmocnienie i dodanie jeszcze twardszych materiałów do gestów, stały się one jeszcze bardziej niewygodne. Przez ciągłe noszenie gorsetów kobiety miały licznie zdeformowania płuc, które prowadziły do niewydolności oddechowych. Jednak czas najbardziej niewygodnych gorsetów dopiero nadejdzie.
W XIX wieku gorsety miały jedną z najbardziej skomplikowanych form kroju jaka kiedykolwiek istniała. Dodane zostały metalowe dziurki wzdłuż tylnej części gorsetu, dzięki czemu kobiety mogły wiązać je jeszcze ciaśniej. Unowocześniona forma sięgała aż do bioder, przez co kobiety dodatkowo spłaszczały swój brzuch. Nowy krój gorsetu był niezwykle problematyczny i stworzony bez pomyślenia o zdrowiu ich właścicielek. Dodatkowo nieodpowiednie ich stosowanie jeszcze bardziej pogarszało sytuacje kobiet, ponieważ mocne ściskanie górnych żeber, które było codziennością, powodowało nawet zagięciem ich do środka. Deformacja spotkała również okolice talii, co spowodowało krępowanie narządów wewnętrznych i nadanie im nienaturalnego rozmieszczenia. Noszenie niezwykle ściśniętych gorsetów przez długi okres czasu mogło skutkować: omdleniami, niewydolnościami oddechowymi, krwotokami wewnętrznymi, a nawet zgonami! Niesamowite i zarazem przerażające jest to jak kobiety od początku istnienia świata poświęcały się, aby wpisywać się w kanony piękna, które aktualnie panowały.
Gorsety w czasach przedwojennych osiągnęły punkt kulminacyjny. Po wojnie zostały zniesiono zupełnie, zastąpiono je biustonoszami i elastycznymi gorsetami gumowanymi.
Kobiety miały chwilę oddechu, aż do lat 80. Wtedy za sprawą kreatora mody Jeana Paula Gaultiera i Madonny gorsety wróciły do łask, jednak już w łagodniejszej formie. Gorsety nie powodują już omdleń i nie mają twardych fiszbin z kości słoniowej. Póki co do wyboru mamy gorsety na fiszbinach stalowych lub plastikowych. Ich zadaniem jest modelowanie sylwetki, korygowanie talii, a także zdobienie wielu stylizacji. Bieliznę tę można nosić pod ubraniem, jako bieliznę erotyczną, a nawet ślubną. Mamy całą gamę barw i form, w jakich możemy je kupić. Od czerni, aż po biel, od bardziej zabudowanych i więcej zakrywających, aż po te praktycznie całkowicie wykonane z prześwitującego materiału.
Gorsety również wyszły spod ubrania, aby jednocześnie modelować sylwetkę i zdobić nasz strój. Noszone są do zwykłych jeansów na co dzień oraz jako dodatek lub część stroju balowego. Gwiazdy sceniczne kochają gorsety, są jednocześnie efektowne, a czasami nawet kontrowersyjne. Patrząc na gorsety, które nosiła Madonna: stalowe lub materiałowe z mocno kontrowersyjnym biustonoszem na kształt wysokiego stożka. Styl gotycki opiera się głównie na czarnych, czasem nawet niewygodnych gorsetach, które bardzo przypominają te sprzed kilku wieków. Wiele sesji zdjęciowych w mrocznych lub starodawnych stylach również nie mogłoby się obyć bez gorsetów. Wiele kobiet bierze również przykład z dawnych czasów i chodzą legendy o spaniu w gorsetach itp. co jest niesamowicie niewygodne, a co najważniejsze powoduje wiele powikłań.
Jaka jest cena tej bielizny, która potrafi zdziałać cuda? Cena gorsetów rozciąga się od kilkudziesięciu, aż do kilku tysięcy złotych. Cena ich oczywiście zależy od kroju, formy, materiału oraz producenta.

Wyślij komentarz